Спортивні добавки

Одні стверджують, що без спеціальних добавок досягти гарної форми нереально, інші ж вважають подібні препарати шкідливими. Розберися, де правда.

Спортивне харчування – це біологічно активні добавки, додаток до основного раціону людей які активно займаються спортом і фітнесом.

Вони призначені для поліпшення фізичної форми і спортивних результатів, збільшення сили та витривалості, збільшення м’язової маси та ін. Класифікація спортивних добавок різноманітна: протеїни, геймери, амінокислоти, схуднення, термогеники, стероїди, діуретики і т. д. Ще їх часто ділять на групи в залежності від мети прийому. Спортивні добавки не є лікарськими препаратами, тому не викликають звикання. Але це не означає, що їх можна приймати безсистемно. Про що слід знати, приймаючи рішення про доцільність прийому подібних препаратів?

Це важливо знати

Спортивні добавки являють собою концентрат. Це суміш з тих же харчових компонентів, з яких складається звичайна домашня їжа. Тільки от порція м’яса і овочів, запечених в духовці, буде перетравлюватися твоїм шлунком близько 4 годин, в той час як добавка засвоїться набагато швидше і ефективніше (з найменшою кількістю відходів). При цьому твій організм отримає те ж кількість калорій, що і від повноцінного прийому їжі, адже спортивні добавки несуть в собі високу енергетичну цінність. Але не забувай, що вони були розроблені як доповнення до основного харчового раціону, а не його повна заміна

Важливо чітко розуміти, чого ти чекаєш від прийому спортивної добавки. Це не чудо-таблетка для схуднення. Крім того, є ряд протипоказань. Наприклад, до складу спортивного харчування нерідко входять речовини, що подразнюють стінки шлунка (екстракт гуарани, кофеїн). Вони можуть викликати проблеми з ШЛУНКОВО-кишкового тракту і з серцево-судинною системою. Тому, перш ніж починати прийом спортивних добавок, варто звернутися за консультацією до лікаря. Він допоможе розробити тобі індивідуальний режим харчування і фізичних навантажень.

А що кажуть фахівці?

Думки фахівців журналу «Диетика» з приводу спортивних добавок відрізняються. Фітнес – інструктор Ксенія Слюсар згодна з тим, що вони можуть допомогти скинути зайву вагу і поліпшити деякі фізичні показники. Але тільки з умовою, що людина не має проблем зі здоров’ям і не порушує інструкції прийому добавок. Вона підкреслює важливість дотримання режиму дня і відмови від шкідливих звичок: куріння, алкоголю та незбалансованого раціону в цілому. Найбезпечнішими фітнес-тренер називає такі добавки: Л-карнітин, протеїни, амінокислоти. Вітамінні комплекси Ксенія радить підбирати індивідуально, тому що вони мають багато обмежень.

А ось дієтолог Наталія Самойленко відноситься до спортивних добавок негативно. Вона нагадує, що вони можуть викликати різні гормональні та обмінні порушення. Тому радить обійтися ефективними дієтами і здоровим раціоном.

ПОПУЛЯРНІ СПОРТИВНІ ДОБАВКИ

Термогеники підвищують температуру тіла і прискорюють метаболізм, допомагають знизити вагу, збільшують витривалість. Головні компоненти – ефедрин і кофеїн. Небезпечний для людей, що мають проблеми з серцем, нервовою системою і печінкою.

Йохімбін – це алкалоїд, отриманий з кори африканського дерева. Він пригнічує апетит, покращує настрій і підвищує потенцію.

Л-карнитин – органічна кислота. Допомагає засвоєнню жирів під час тренувань, збільшує витривалість. Не має протипоказань з боку ШКТ.

Піколінат хрому сприяє кращому засвоєнню вуглеводів і жирів організмом. На сьогоднішній день використовується рідко.

Кленбутерол піднімає температуру тіла, що сприяє спалюванню жирів без зайвих дієт. Однак має багато побічних ефектів.

Гормони щитовидної залози максимально розганяють метаболізм, але не мають сильного впливу на видалення жирового прошарку. Використовуються культуристами. Мають побічні ефекти.

Гормон росту – дорогий препарат, що дозволяє ефективно боротися з підшкірним жиром. Але має багато протипоказань. Часто використовується культуристами перед змаганнями.

Стероїди – речовини, які допомагають позбавитися від зайвого жиру, не завдаючи шкоди м’язової маси. Проте їх неправильне використання може викликати ожиріння. Особливо часто на ринку зустрічаються підробки саме цього препарату.

Діуретики – допомагають вивести з організму зайву воду. Їх тривале використання може призвести до ряду проблем зі здоров’ям.

Гейнери – комбінована суміш білків і вуглеводів. Збільшують масу тіла і швидко поповнюють запас енергії.

Протеїни – органічні речовини, основа м’язової тканини. Використовуються для спалювання жирів і нарощування м’язів. Допомагають підтримувати здорову фізичну форму.

Прогормони – використовуються у бодібілдингу для нарощування м’язової маси і збільшення сили. З-за шкідливого впливу на організм вони заборонені до продажу.

Вітаміни – регулюють обмін речовин, стимулюють відновлення тканин.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *