Кращі вправи для розвитку спритності і координації рухів

Координація рухів – точність переміщення тіла в просторі відносно команд головного мозку з одночасним збереженням рівноваги. Ця здатність розвивається у людини з ранніх років, але навіть у дорослому віці її допоможуть прокачати спеціальні вправи на координацію.

Прості тести на координацію

Проведемо такий тест: спробуйте обертати кисть за годинниковою стрілкою, а цю ж руку в лікті проти годинникової стрілки. Не виходить, так? Зате відмінно виходить обертати все це в одному напрямку. Все тому, що наш координаційний центр звик до симетрії, спокою, синхронності. Якщо щось треба зробити не за звичним сценарієм – виникають складнощі, адже мозок і тіло цього не вміють, їх треба вчити. До речі, це ж перша вправа на координацію, по суті, початок її тренування.

Ще один тест: встаньте на одну ногу, другу відведіть назад, руки в сторони. Закрийте очі і рахуйте, скільки ви простоїте. І це теж вправа на координацію, яке допоможе поліпшити ваш баланс і спритність.

Третій тест: візьміть 2 тенісних м’яча (до речі, нехай вони у вас лежать вдома, іноді бувають корисними) і кидайте їх об стіну по черзі правою і лівою рукою – добре виходить, так? А тепер встаньте на одну ногу і зробіть те ж саме. Складніше? Є такий момент. А тепер найсмачніше – стрибайте на одній нозі і продовжуйте кидати і ловити м’ячики. Все, ступор, плутанина, м’ячики полетіли по кутах, а ви, взагалі, впали.

Ще є один тест на координацію, тут можна придумати все що завгодно. Просто накажіть своєму тілу виконувати нестандартну зв’язку рухів. І ви побачите, наскільки ваше тіло недосконале в цьому плані.

Вестибулярний апарат

Цей сегмент головного мозку допомагає визначати нашого тіла, де низ, а де верх, де право, де ліво. Працює він за рахунок гідравлічного тиску на особливі рецептори. Якщо прибрати силу тяжіння, вестибулярний апарат просто загубиться.

Ця частина мозку відповідає за рівновагу і спритність. Для нього теж існує спеціальна тренування, яка дійсно може допомогти вам швидше пристосовуватися до різких нестандартним руху.

Тест на вестибулярний апарат (або на рівновагу): встаньте прямо, за рахунок ніг здійсніть 10 обертів за годинниковою стрілкою, потім відразу ж 10 обертів проти. Різко зупиніться і спробуйте стати на одну ногу. Багато хто після такого і на двох встояти навряд чи зможуть. Цей тест показує рівень розвитку вашого вестибулярного апарату. До речі, танці, акробатика, фігурне катання, заняття на пілоні добре допомагають зміцнити його.

З часом, якщо його не тренувати, вестибулярний апарат деградує, тіла стає складніше адаптуватися після обертань і різких змін положення. Може з’являтися нудота та запаморочення. До речі, нудота від повітряних ям в літаку, від різких прискорень – ознака ослабленого вестибулярного апарату.

Хороший спосіб розвинути його такий:

 1. Встаньте прямо, руки уздовж тулуба або ж схрестіть їх на грудях.
 2. Зробіть 10 поворотів за годинниковою стрілкою за рахунок попереку. Тобто, ноги на місці, обертається все, що вище тазу. Чим більше амплітуда рухів, тим краще.
 3. Різко зупиніться, прислухайтеся до ваших відчуттів. Якщо з’явилася нудота – зробіть ще 10 повторень, але у більш повільному темпі.
 4. Якщо нудоти немає, зробіть 10 поворотів проти годинникової стрілки.
 5. Для першого разу вистачить. Повторіть на наступний день вправа, але збільште кількість обертань у 2 рази.
 6. Потім увімкніть ритмічну музику і робіть ці обертання по 10, 20, 30 хвилин. З одного боку, буде подкачиваться бічній прес і низ спини, а з іншого – ваш вестибулярний апарат буде в нормі. І ще один бонус – якщо ви раптом прийміть більше алкоголю, ніж вам можна і відчуєте так звані вертольоти, ви вже не побіжите в туалет. Тим не менш, пити ми не рекомендуємо.

Тепер ви знаєте, як зміцнити вестибулярний апарат. Ви вже знаєте парочку вправ на координацію і спритність, ось ще кілька.

Вправи на розвиток координації

До вправ на координацію можна віднести в першу чергу, всі ті тести, які ми навели вище. Ще додамо такі елементи, які допоможуть поліпшити ваші координаційні навички:

 1. Щоб розвивалася наша зорово моторна координація, візьміть тенісний м’ячик, встаньте на одну ногу і підкидає його, ловлячи по черзі то правою, то лівою рукою. Потім підкидає правою, ловіть лівої. І навпаки. Коли вам стане це легко, візьміть другий м’ячик (ось він і згодився!).
 2. Щоб координація рухів стала більш чіткою, почніть грати в настільний теніс. Це просто і цікаво. Ви концентруєте погляд на мячі і відбиваєте його ракеткою. Висока швидкість і концентрація відмінно розвивають реакцію і моторику рухів.
 3. Для розвитку рівноваги зручно стояти на одній нозі, займаючись паралельно різними справами – читайте книгу, кидайте м’ячик, обертайте головою.
 4. Кожну тиждень проводите тести на спритність. Кожна вправа на координацію допомагає розвинути її. До того ж, кожен тест – це і є вправа на координацію.
 5. Ускладните вправи на координацію, додавши нові елементи. Наприклад, спробуйте жонглювати двома м’ячиками, стоячи на одній нозі. А ще краще – стрибайте через невисоке перешкоду бічним ходом, або стрибати по черзі на правій і лівій нозі.
 6. Ще один вид вправи на координацію – бій з тенісним м’ячиком. Він дуже сподобається боксерам і просто тим, хто хоче навчитися швидко і точно бити. Давайте детальніше поговоримо про цю вправу.

Бій з м’ячиком (Fight Ball)

Потрібно бейсболка з регулятором розміру на потиличній стороні, міцна і еластична гумка, тенісний м’ячик і пластир. Потрібно прикріпити пластиром гумку до м’ячика, а другий кінець гумки закріпити на кепці в районі регулятора. Довжина гумки повинна бути трохи коротше довжини вашої витягнутої руки.

Надягаємо кепку козирком назад, встаємо в ударну стійку, руки тримаємо в особи, б’ємо м’ячик кулаком (ударними кісточками). М’яч відлітає від вас, натягуючи гумку, потім з прискоренням повертається назад. Ви можете піти від летить м’яча, нахилившись трохи вбік, а можете відбити його іншою рукою. Таким чином, ви будете боксувати м’ячик стільки, скільки хочете. Як змагальної мети можна використати кількість ударів або час, за який м’яч жодного разу не залишився без удару. Будьте готові до того, що іноді він буде прилітати вам в обличчя. І пам’ятайте, чим сильніше ви вдарите, тим сильніше вам може прилетіти. Тенісний м’яч – дуже підступний супротивник.

Друзі, підтримайте нашу групу в Фейсбуці, поділіться цим постом з друзями або натисніть кнопку «Мені подобається!» і Ви завжди будете в курсі свіжих новин «LifeSport»!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *